Influencer marketinq növbəti illər indikindən daha da çox istifadə olunacaq. Çünki 2020-ci ildən etibarən insanların internet platformalarına olan münasibəti xeyli dəyişdi. Artıq internetsiz bir həyat - təhsil, iş, şəxsi həyat düşünmək mümkün deyil. 7-dən 70-ə hər kəs aktiv şəkildə internetdən, o cümlədən sosial mediadan istifadə edir. Bu zaman onlar küçədə, televiziyada rast gəldikləri reklamların 2-3 qatına sosial mediada rast gəlirlər. O reklamı həyata keçirən qruplardan biri də influencer-lərdir.
Influencer -lər sahib olduqları platformalar, xüsusən də sosial media kanalları vasitəsilə xidmət və ya məhsul haqqında təcrübələrini bölüşürlər. Bu təcrübələr xidmət və məhsulların qiymətləri, keyfiyyəti, istifadəsi və.s ilə bağlı ola bilər. Üstəlik onlar sadəcə müsbət rəylər deyil, mənfi rəylər də paylaşa bilir. Bu platformalar isə bir-birindən fərqli olur – bloq, Instagram, Facebook, Youtube, LinkedIn, SMM xidməti və.s. Bunların əsasında da şirkətlər Influencer marketinq strategiyalarını hazırlayırlar.
İnfluencer -ləri, əsasən, paylaşım mövzuları üzrə qruplaşdırırlar. Lakin onlar izləyici sayına görə də müxtəlif qruplara bölünürlər:
- Mega-Influencer – İzləyici sayı 1 milyonu keçən influencer -lər Mega –influencer adlanır. Ölkəmizdə bu qrupa aid olan İnfluencer -lərə, əsasən, Instagram sosial şəbəkəsində rast gəlmək olar.
- Makro-Influencer – izləyici sayları 40 min ilə 1 milyon şəxs arasında olan influencer -lər Makro-İnfluencer sayılır. Influencer marketinq üçün ən effektiv auditoriyaya sahib influencer -lər onlardır. Çünki izləyici sayları, əsasən, real və təbii olur. Eyni zamanda, şirkətlərin onları tapıb, əməkdaşlıq etmək ehtimalı daha çoxdur.
- Mikro-Influencer – 1000-40.000 aralığında izləyiciyə sahib olan influencer -lər Mikro-Influencer adlanırlar.
Influencer marketinq üçün digər növ bölgü isə platformalar üzrə aparılır.
Blogerlər:
Bloqlar 5-6 il öncə daha məşhur idi. İndi isə çox az insan bloq oxumağa maraq göstərir. Bu bir az da digər sahələrin inkişafı ilə əlaqədadır. Eyni mövu ilə bağlı video kontentlər insanları yazılı kontentlərdən daha çox cəlb edir. Lakin bloq yaratmaq hələ də öz aktuallığını qoruyur. Xüsusən də şəxsi brendinq üçün bloq yazmaq hələ də istifadə edilən üsullardan biridir.
Youtuber -lar
Ölkəmizdə son illərdə bu sahəyə olan maraq olduqca çoxalıb. Lakin hələ də müəyyən mövzularda, xüsusən də şəxsi inkişaf, təhsil sahəsində olan kontentlərin azlığını müşahidə edirik. Youtuber -lar davamlı olaraq öz üzərlərində işləsələr də hələ ölkəmizdə Youtube izləyici sayı 1 milyonu keçən influencer mövcud deyil.
Sosial media İnfluencer -ləri
Bu qrupa Instagram, Facebook, İnstagram sosial şəbəkələrində olan influencer -lər daxildir. Sosial şəbəkələr arasında isə daha çox Instagram influencer -lər üçün öz qapılarını açıb.
Həmçinin, ən effektiv tanıtım üçün biz sizə SEO xidmətlərimizi tövsiyə edirik ki, bu da saytlarınızın Google axtarışında ilk yerlərdə olmasını təmin edəcək. SEO xidməti haqqında daha çox məlumatı burada tapa bilərsiniz.
Influencer marketinq haqqında suallarınızı cavablandırmağa çalışdıq. Bütün məsələlərdən agah olub, amma hələ də bloger reklam -la necə əməkdaşlıq edəcəyinizi bilmirsinizsə, özünüzü çox yormayın. Bunu “Sharaf Media”reklam agentliyinə həvalə edin.

What is an influencer?
Influencer marketing agency will be used even more in the coming years than it is now. Because since 2020, people's attitude towards internet platforms has changed a lot. It is no longer possible to think of a life without the Internet - education, work, personal life. Everyone from 7 to 70 actively uses the Internet, including social media. At this time, they come across 2-3 times more ads on social media than they see on the street and on TV. Influencers are one of the groups that implement that advertisement.
Influencers share their experiences about a service or product through the platforms they own, especially social media channels. These experiences can be related to the prices, quality, usage, etc. of services and products. Moreover, influencer agency they can share not only positive opinions, but also negative ones. These platforms are different from each other - blog, Instagram, Facebook, Youtube, LinkedIn, SMM service, etc. Based on these, companies prepare Influencer marketing strategies.
Influencers are mainly grouped by sharing topics. But they are also divided into different groups according to the number of followers:
- Mega-Influencer – Influencers with more than 1 million followers are called Mega-influencers. Influencers belonging to this group in our country can be found mainly on the Instagram social network.
- Macro-Influencer - influencers with followers between 40 thousand and 1 million people are considered Macro-Influencers. Influencers are the most effective audience for influencer marketing. Because audience numbers are mostly real and natural. At the same time, companies are more likely to find and cooperate with them.
- Micro-Influencer – influencers who have followers in the range of 1,000-40,000 are called Micro-Influencers.
Another type of distribution for influencer marketing is by platforms.
Bloggers:
Blogs were more popular 5-6 years ago. Nowadays, very few people are interested in reading blogs. This is somewhat related to the development of other areas. Video content on the same topic attracts more people than written content. But creating a blog is still relevant. Blogging, especially for personal branding, is still one of the methods used.
Youtubers
In recent years, the interest in this field has increased significantly in our country. However, we still observe a lack of content on certain topics, especially in the field of personal development and education. Even though Youtubers are constantly working on themselves, there is still no influencer with more than 1 million YouTube followers in our country.
Social media influencers
Influencer agency this group includes influencers on Instagram, Facebook, Instagram social networks. Among social networks, Instagram has opened its doors to more influencers.
Also, for the most effective promotion, we recommend you our SEO services, which will ensure that your sites are on the first positions in Google search. More information about SEO service can be found here.
We tried to answer your questions about influencer marketing. If you are aware of all the issues, but still don't know how to cooperate with them, don't bother yourself too much. Leave it to "Sharaf Media" nfluencer agency.